8 najczęstszych problemów ze świeżym tatuażem

Jeśli masz nowy tatuaż, który w czasie gojenia zachowuje się, Twoim zdaniem, dziwnie, najlepiej skontaktować się z tatuatorem, a jeśli nie jest to możliwe lub nie może Ci pomóc, to udaj się do dermatologa.  

Poniżej opisałam 8 najczęściej pojawiających się przypadłości przy świeżym tatuażu, które znam zarówno z własnego doświadczenia, jak również z rozmów z innymi tatuatorami:

  • dlaczego nowy tatuaż się rozlewa?
  • dlaczego tatuaż swędzi?
  • dlaczego wzór jest wypukły?
  • dlaczego tatuaż puchnie?
  • dlaczego skóra przy tatuażu łuszczy się?
  • dlaczego tatuaż boli lub piecze?
  • dlaczego wzór robi się niebieski lub zielony?
  • dlaczego tatuaż blednie?

Może pomogę Ci w ten sposób zdecydować co robić dalej jeśli zauważysz coś niepokojącego u siebie.

Jeśli dopiero szukasz inspiracji przed pierwszym tatuażem zapraszam do zapoznania się z moim portfolio – moje prace i projekty możesz znaleźć tutaj – na Instagramie oraz przez linki poniżej. 

Tatuaże w Krakowie

Zapraszam do kontaktu jeśli szukasz w Krakowie miejsca na wykonanie tatuażu. Pracuję w profesjonalnym studiu w centrum, niedaleko Rynku Głównego. Jeśli spodobały Ci się moje realizacje oraz projekty zapraszam do kontaktu – tel. 517 468 615 lub e-mail contact@inkbykate.com

Dlaczego nowy tatuaż się rozlewa?

Przede wszystkim nie panikuj jeśli od razu po wykonaniu tatuaż będzie wyglądał jakby się rozlewał, to często normalny proces. Tatuaż to w końcu rodzaj rany z której wycieka osocze. 

Dbaj o tatuaż zgodnie z wytycznymi które masz od wykonującego go tatuatora, zawsze też możesz podesłać mu pewnie zdjęcie (przynajmniej ja tak robię) aby się skonsultować. 

Często dopiero po pełnym wygojeniu, czyli 2-5 tygodniach w zależności od wielkości i lokalizacji wzoru ten efekt “rozlania” w pełni zaniknie. 

Dlaczego tatuaż swędzi?

Twój tatuator powinien poinformować Cię, że na początku gojący się prawidłowo tatuaż będzie swędział. 

Swędzenie to naturalny element procesu gojenia się tatuażu. Pewne powody do niepokoju możesz mieć jeśli swędzenie będzie się utrzymywać po kilku tygodniach, kiedy cały tatuaż będzie już dawno zagojony – wtedy możliwe jest, że występuje u Ciebie reakcja alergiczna i dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem. 

Dlaczego tatuaż jest wypukły? 

Skóra każdego trochę inaczej reaguje na tatuaż, czasami efekt wypukłości utrzymuje się tylko przez kilka tygodni kiedy goi się rana, czasem trochę dłużej. Generalnie wypukłość tatuażu najczęściej pojawia się przy konturach, gdzie igła jest wbijana mocniej, ale prawidłowo wygojony wzór powinien być płaski. 

Dlaczego tatuaż puchnie?

Opuchlizna to naturalna reakcja, często występuje przy skórze delikatnej bądź kiedy tworzymy duży wzór lub sesja trwa długo. Najczęściej opuchlizna po tatuażu powinna ustąpić w ciągu 24-48h. 

Dlaczego tatuaż łuszczy się?

Łuszczenie się pojawia się najczęściej w drugim tygodniu gojenia i trwa do czasu aż nie złuszczy się cały martwy naskórek. Wtedy pojawić się mogą również strupki, których pod żadnym pozorem nie wolno zrywać, ponieważ można w ten sposób usunąć część tuszu. 

W tym czasie dbaj szczególnie o nawilżenie tatuażu, możesz to robić kilka razy dziennie przy pomocy odpowiednich balsamów. 

Dlaczego tatuaż boli lub piecze? 

Ból i pieczenie w trakcie oraz po wykonaniu tatuażu to naturalne zjawisko, to w końcu rana która aż do czasu pełnego wygojenia się będzie boleć. 

Przez kilka pierwszych dni będzie Cię bolało i piekło lekko w trakcie osuszania, smarowania i przy kontakcie tatuażu z ubraniem, ale nie przejmuj się tym. Pieczenie ustąpi samo wraz z gojeniem się tatuażu. 

Dlaczego tatuaż robi się niebieski lub zielony? 

Pracuję na renomowanych farbach do tatuażu, więc u moich Klientów ten problem się nie pojawia, ale od znajomych tatuatorów słyszałam, że zmiana koloru na zielony lub niebieski, kiedy powinien być czarny może wystąpić kiedy tatuaż był wykonany kiepskiej jakości farbą, lub nawet tuszem kreślarskim. 

Czasem zmiana koloru pojawia się po kilku miesiącach, czasem np. po intensywnym opalaniu bez zastosowania odpowiedniego kremu z filtrem. Rozwiązaniem w takim przypadku może być tylko poprawka u zaufanego tatuatora, który korzysta z certyfikowanych farb. 

Dlaczego tatuaż blednie? 

Z czasem praktycznie każdy tatuaż lekko wyblaknie, to naturalne zjawisko – nasze ciało stara się pozbyć ciał obcych jakimi są cząsteczki barwnika. Szybciej może to się dziać z kolorowymi wzorami, czerń jest bardziej trwała. 

Dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie dbanie o tatuaż nie tylko na etapie gojenia, ale również później – nie narażamy go np. na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

Największe znaczenie będzie mieć jednak to, jak atrament przyjmie Twoja skóra, do tej pory raz przytrafiło mi się, że już przy gojeniu wzór mocno wyblakł, nie pomagała też korekta – czasem skóra mocno stara się pozbyć barwnika. 

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci zorientować się, co może dziać się ze świeżo wykonanym tatuażem. 

Pamiętaj zawsze, żeby dać mu czas na wygojenie się, bądź w kontakcie ze swoim tatuatorem, a kiedy złapiesz bakcyla i będziesz planować nowy wzór, zapraszam do siebie! 🙂

A może coś mniej trwałego niż tatuaż?

Od jakiegoś czasu można również kupić moje rysunki nadrukowane na koszulkach oraz wielu innych artykułach w moim sklepie – jeśli spodobały Ci się moje wzory zapraszam. Mogę również zaprojektować coś specjalnie dla Ciebie i stworzyć Ci indywidualną koszulkę – napisz na contact@inkbykate.com jeśli Cię to zainteresuje. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych rysunków dostępnych na koszulkach, kubkach, bluzach oraz wielu innych produktach.

kubek z jeżem InkByKate
koszulka z zebrą InkByKate
Projekty tatuażu na koszulki
Wybrane projekty na koszulkach

Zapraszam również na mojego bloga w języku angielskim 🙂

Pozycjonowaniem i SEO na stronie zajmuje się SEO PRAKSIS Consulting.