Jak zrobić pierwszy tatuaż i jak o niego odpowiednio dbać

Decyzja o wykonaniu swojego pierwszego tatuażu to ważny krok, dlatego dobrze zastanowić się zanim ją podejmiesz. Zarówno wzór, jak i miejsce w którym będzie mają znaczenie, dlatego poczytaj na ten temat zanim się zdecydujesz. 

Jak znaleźć dobrego tatuatora na pierwszy tatuaż?

Najłatwiej zapoznać się z jego pracami na Instagramie lub stronie studia w którym pracuje, im większe ma doświadczenie, więcej wykonanych wzorów i projektów, tym większa szansa że efekt końcowy będzie Ci się podobał. 

Moje prace i projekty możesz znaleźć tutaj – na Instagramie oraz przez linki poniżej. 

Czasem lepiej też zaczekać na wolny termin, kiedy znajdziesz już wymarzonego artystę, niż starać się jak najszybciej zrobić sobie tatuaż w przypadkowym studiu.  

Kiedy odwiedzisz studio, zadawaj pytania, sprawdź czy artysta i jego styl Ci odpowiada, dopytaj o standardy higieny w studiu – to wszystko powinno mieć dla Ciebie znaczenie. 

Aktualnie mnie na przykład znajdziesz w centrum Krakowa, w profesjonalnym studiu w okolicach Rynku Głównego oraz pod numerem 517 468 615. 

Jaki projekt wybrać na pierwszy tatuaż? Czy wzór ma znaczenie?

wzór ptaka na plecach
Delikatny wzór ptaka na plecach

Dobrze zastanów się wybierając wzór, ponieważ jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostanie on z Tobą na całe życie. Nie zawsze wzór musi mieć znaczenie, często robię tatuaże które po prostu podobają się Klientom – wzory kwiatowe, ptaki itp., ale są też osoby dla których symbolika ma znaczenie. 

Doradzam sprawdzenie czy wzór, który dla siebie wybierasz ma jakieś konkretne znaczenie, tak aby na Twojej skórze nie znalazło się coś, co nie będzie zgodne z Twoim światopoglądem. 

Jeśli masz trudność z wyborem, zerknij na moje projekty, może zainspirujesz się którymś. 

Wielu moich Klientów na początek wybiera napisy, jako coś bezpiecznego, z czym się mogą utożsamiać. W takim przypadku lepiej wybrać coś bezpiecznego, zastanowić się chwilę żeby za kilka miesięcy lub lat nie było problemu kiedy zmienimy zdanie co do danej treści. 

Wykonuję również covery tatuaży, ale wiem z doświadczenia z projektowaniem, że dobry cover musi być 1,5-2 razy większy niż wzór który próbujemy ukryć żeby miało to sens od strony estetycznej.  

Dlatego dobrze dłużej zastanowić się nad wyborem wzoru i uniknąć problemów z jego późniejszym maskowaniem lub usuwaniem laserem. 

W jakim miejscu, gdzie zrobić pierwszy tatuaż? 

Zanim wybierzesz wzór, wybierz miejsce na ciele gdzie chcesz wykonać sobie tatuaż. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ ten sam wzór będzie inaczej wyglądać na ramieniu, klatce piersiowej lub nadgarstku. 

Pierwszy tatuaż radzę Ci zrobić w miejscu, które można na co dzień zasłonić ubraniem, jako bezpieczniejszym – lepiej na początek nie mieć wzoru na dłoni, szyi lub karku, chyba że naprawdę tylko takie miejsce Ci pasuje. 

pierwszy tatuaż na ręce
Różne ułożenie wzoru w zależności od ułożenia ręki

Kiedy wybierzesz miejsce, zobacz jak mogą się na nim układać różne wzory – np. w czasie ruchu ręką, przy innym jej ułożeniu zmieni się wygląd wzoru, dlatego duże, symetryczne tatuaże najlepiej wychodzą na plecach, klatce piersiowej lub brzuchu. 

Dla przykładu – w moim portfolio jest duży wzór orła z rozpostartymi skrzydłami – świetnie może wyglądać na plecach lub klatce piersiowej, ale wykonany na ręce w pierwotnym rozmiarze straci moim zdaniem sporo – z jednej strony widoczny byłby tylko korpus, bez skrzydeł. Aby wzór był czytelny i dobrze widoczny musiałby być dużo mniejszy niż zaplanowałam.  

Jak przygotować się na pierwszy tatuaż, do warto wiedzieć?

Jest kilka generalnych zasad o których trzeba pamiętać, szykująć się do wykonania tatuażu. 

Zebrałam je dla Ciebie w 5 punktów, aby łatwiej było je zapamiętać i zastosować: 

  1. Unikaj słońca tuż przed tatuażem – jeśli przesadzisz z opalenizną w miejscu wykonania tatuażu możesz nabawić się bolesnych poparzeń słonecznych. Poza tym podwyższona temperatura ciała zwiększa krwawienie podczas tatuowania, dlatego unikaj opalania miejsca gdzie chcesz mieć tatuaż przed wizytą w studio. 
  1. Unikaj lekarstw o ile to możliwe – niektóre leki przeciwbólowe zwiększają krwawienie, ponieważ rozrzedzają Twoją krew. Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed wykonaniem tatuażu – w przypadku niektórych środków farmakologicznych wykonanie tatuażu w trakcie ich przyjmowania może zakończyć się powstaniem widocznych blizn, dlatego dobrze skonsultować się z dermatologiem. 
  1. Nie przyjmuj narkotyków przed tatuażem – narkotyki takie jak kokaina czy amfetamina powodują problemy ze zwiększonym krwawieniem. Ponadto tatuator może odmówić Ci wykonania wzoru jeśli zorientuje się, że jesteś pod wpływem środków odurzających.
  1. Nie pij alkoholu na dobę przed wykonaniem tatuażu – alkohol rozrzedza krew, co powoduje silniejsze krwawienie niż normalnie. Krew może wypłukiwać tusz, a przez to wzór będzie mniej wyraźny niż normalnie. 
  2. Ubierz się odpowiednio – tak, aby był dobry dostęp do miejsca które chcesz wytatuować, oraz aby ewentualne zaplamienie ubrania tuszem nie było dla Ciebie problemem. Mimo, iż staram się zabezpieczyć miejsce wykonywania tatuażu aby chronić odzież, nie zawsze udaje się uniknąć poplamienia przy ciasno przylegających ubraniach które trzeba na siłę odsuwać, aby odsłonić ciało.

Jak dbać o Twój pierwszy tatuaż, porady, pielęgnacja. 

Świeży tatuaż zakrywamy na 3-4 godziny folią, potem dobrze jest żeby był do niego dostęp powietrza, co przyspiesza gojenie. 

Nowy tatuaż codziennie trzeba przemywać – ale delikatnie, nie szorując, tylko polewając lekko wodą, najlepiej osuszać wacikiem. 

W czasie gojenia, które trwa najczęściej od 2 do 4 tygodni należy unikać pływania, wizyt w saunie, kąpieli w wannie w czasie których tatuaż byłby całkowicie zanurzony w wodzie. 

Ubranie dobieraj tak, aby jak najmniej ocierało i podrażniało świeży tatuaż, pilnuj się aby go nie drapać, ponieważ zdrapując ewentualnie powstałe strupki możesz przypadkiem zdrapać też część tuszu. 

Skóra w miejscu tatuażu często bardziej wysycha, dlatego możesz używać na niego takich maści jak np. Bepanthen lub Alantan. 

Nowego tatuażu nie powinno się wystawiać na działanie słońca, nawet po wygojeniu dbaj o smarowanie go odpowiednim kremem z filtrem. 

Pierwszy tatuaż damski

Poniżej znajdziesz kilka przykładów wykonanych przeze mnie pierwszych tatuaży u kobiet. 

damski tatuaż na brzuchu przykład pierwszego tatuażu
Pierwszy tatuaż na brzuchu
damski tatuaż na przedramieniu pierwszy tatuaż
Pierwszy tatuaż na przedramieniu
pierwszy tatuaż damski przykład
Pierwszy tatuaż na barku

Pierwszy tatuaż męski

Poniżej znajdziesz kilka przykładów wykonanych przeze mnie pierwszych tatuaży u mężczyzn. 

tatuaż męski na łydce, inspiracje
Męski wzór tatuażu na łydce
pierwszy tatuaż na przedramieniu męski
Męski wzór tatuażu na przedramieniu
pierwszy tatuaż na barku, męski wzór
Męski wzór tatuażu na barku

Pierwszy tatuaż wzory i inspiracje

Przedstawiam moje wzory dla inspiracji, może któryś z nich spodoba Ci się jako idea na pierwszy tatuaż – jeśli tak to napisz śmiało aby umówić termin na 517 468 615 lub contact@inkbykate.com 

projekt tatuażu, wyrak filipiński
projekt tatuażu, kobieta z ważką
projekt tatuażu, koty
projekt tatuażu, lemur
projekt tatuażu, kwiaty
projekt tatuażu, róża

Pierwszy tatuaż na przedramieniu, na żebrach

pierwszy tatuaż na żebrach
Męski wzór tatuażu na żebrach
męski tatuaż na przedramieniu, pierwszy wzór
Męski wzór tatuażu na przedramieniu

Czy pierwszy tatuaż boli?

Kwestia tego czy pierwszy tatuaż boli jest mocno indywidualna, ale z doświadczenia wiem, że generalnie tatuaż w miejscach gdzie kości są bliżej skóry – jak na żebrach, na karku, kostce bardziej boli niż np. na przedramieniu lub brzuchu. 

Miałam na stole jednak również osoby, które nie skarżyły się zbytnio na ból w czasie wykonania pierwszego tatuażu na żebrach, więc to bardzo indywidualna kwestia – Ty najlepiej znasz swój próg bólu, więc zastanów się, jakie miejsce Ci będzie odpowiadać. Gdybyś chciał/a dopytać o konkretne miejsce napisz na contact@inkbykate.com, postaram się odpisać szybko 🙂 

A może coś mniej trwałego niż tatuaż?

Od jakiegoś czasu można również kupić moje rysunki nadrukowane na koszulkach oraz wielu innych artykułach w moim sklepie – jeśli spodobały Ci się moje wzory zapraszam. Mogę również zaprojektować coś specjalnie dla Ciebie i stworzyć Ci indywidualną koszulkę – napisz na contact@inkbykate.com jeśli Cię to zainteresuje. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych rysunków dostępnych na koszulkach, kubkach, bluzach oraz wielu innych produktach.

kubek z jeżem InkByKate
koszulka z zebrą InkByKate
Projekty tatuażu na koszulki
Wybrane projekty na koszulkach

Zapraszam również na mojego bloga w języku angielskim 🙂


Pozycjonowaniem i SEO na stronie zajmuje się SEO PRAKSIS Consulting.